Teściowe w tarapatach

Dlaczego pt. ”Teściowe w tarapatach” Aleka Rogozińskiego to taki ciekawy kryminał?

Alek Rogoziński przyzwyczaił czytelników do tego, że nie lubi pozostawiać swoich bohaterów, którzy co jakiś czas wracają z nowymi przygodami. I to niczego sobie, ponieważ autor chodliwych komedii kryminalnych ma biegłość w kreowaniu bohaterek (bo tak jest w jego książkach), których bohaterki można zrobić z typowych wad, ale dzięki temu tak łatwo je doceniamy. Nie inaczej jest w książce pt. ”Teściowe w tarapatach” (https://www.taniaksiazka.pl/tesciowe-w-tarapatach-alek-rogozinski-p-1448803.html).

Co jest ciekawego w tytułowych postaciach?

Czy mogą być irytujące, czy groteskowo przesadzone – chodzi o to, że dobrze napisane postacie to zwykle połowa sukcesu, ładniejsza w trudnym gatunku komedii, z kryminalną historią w tle. Maja Wrzesińska i Kazimiera Niedzielska dały się przybliżyć w wymienionej powieści, lecz dopiero kolejna część zbioru pokazała, co potrafią. Tak więc, jeśli podobała ci się powieść ”Teściowe muszą odejść”, teraz będziesz szczęśliwy. Książka ”Teściowe w tarapatach” jest też bardziej dynamiczna i równie fajna, a przede wszystkim autor obu – Alek Rogoziński – jest w dobrej formie.

Czego dotyczy fabuła?

Nie ma znaczenia, kto wpadł na ten dziwny pomysł, ale Maja i Kazimiera – straszne teściowe razem pojadą na kilka dni do Świętokrzyskiego. Spędzą miło czas w malowniczym Opatowie. Chociaż żadna z nich nie ustąpi miejsca drugiej, dwie panie muszą zrewidować swoje plany, gdy zdarzy się, że zostaną zamieszane w przestępstwo. Dodatkowo podążają za nimi członkowie tajemniczego bractwa, którzy chcą zdobyć legendarny artefakt związany z królem Władysławem Warneńczykiem. Świętokrzyskie może wstrząsnąć ziemią, bo nawet przestępcy nie mają szans, jeśli wrogiem jest duet Wrzesińska-Niedzielska.

Na czym polega fenomen autora?

Nie jest tajemnicą, że od lat sława Alka Rogozińskiego rośnie. Autor ma uznany styl, który jest dobry dla gatunku lżejszej komedii. ”Teściowe w tarapatach” to kolejny przykład sukcesu, ponieważ:

  • powieść jest dynamiczna,
  • wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie,
  • bohaterki nigdy nie przestają grać w werbalnego ping-ponga.

Chociaż ich relacje są zaprojektowane w absolutnym kontraście, różnice między nimi wpływają na precyzyjną atmosferę, a zwłaszcza humor opowieści. Humor niekoniecznie dla wszystkich, bo opiera się głównie na komentarzach i odniesieniach do polskiej codziennej działalności politycznej oraz w mniejszym stopniu na polski pokaz. Nawiasem mówiąc, ta aktualność powieści Alka Rogozińskiego może stać się nieco nieczytelna.

zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com